Üretimde Otomasyonunun Geleceği

Yapay Zeka ve Otomasyon

 

Otomasyon zaten popüler bir üretim aracıdır, ancak yapay zeka (YZ) ve uzaktan iletişimdeki ilerlemelerle, bu uygulama önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek ve YZ otomasyonu daha yaygın ve güvenilir hale getirecektir. Mevcut otomasyon trendlerine göre, burada üretimin geleceği neye benzeyeceği hakkında birkaç tahmin var.

Yakın Gelecekte Daha Fazla Fabrika %100 Otomatikleştirilecek

Şu anda, otomatik makineler ve robotlar tarafından gerçekleştirilen operasyonun geri kalanıyla sadece birkaç kişi tarafından işletilen tüm bir fabrikaya sahip olmak mümkündür. Bununla birlikte, en ince ayarlı makinede bile, üretim arızalarını tanımak ve önlemek için insan etkileşimi ve düzeltmeye ihtiyaç vardır. YZ bu oyunu değiştirebilir. YZ, imalat makinelerinin şu anda yürüttüklerinden çok daha karmaşık hedefleri anlamasını mümkün kılabilir. Bu, işlemlerin merkezi ve düzenli olarak uzaktan kontrol edilen belirli bir konumda %100 otomatik hale gelmesini mümkün kılacaktır. YZ ile Birleştirilmiş Otomasyon Geri Çağırma ve Onarım Giderlerini Önleyebilir Teorik olarak YZ, olası üretim başarısızlığı durumunda sadece bir insan gözetmenini uyarmakla kalmayıp, aynı zamanda düzeltme yapabilecektir. Bu, işinize bir ürün geri çağırma pahasına mal edilmeden önce yakalanan daha fazla hata olacağı anlamına gelir. aslinda hiçkimse markasının bir geri çağırma haberinin yanında görmek istemez.

Otomasyon Bize Bir Zamanlar Sorgulanmayacak Temel Giderleri Yok Edecek

Fabrikanızın ısıya ve ışığa ihtiyacı var, değil mi? Ya bu doğru değilse? Tam otomatik fabrikalar tamamen sensörler üzerinde çalışması mümkündür. Otomasyon sistemi yapay zekayla yönetiliyorsa, ve üretimde insan müdahalesi gerekli değilse, neden ışığa ihtiyaç olsun ki? Bu size para tasarrufu sağlayabilir ve enerji tasarrufu sağlayarak çevreye yardımcı olabilir. Aynı teori ısı için de geçerlidir. İnsanlar rahat bir oda sıcaklığına ihtiyaç duysa da, sadece makinelerin çalıştığı bir ortamda aynı konforu sağlamak zorunda değiliz.

Otomasyon ve YZ Entegrasyonu Düşündüğünüzden Daha Yakında Gerçekleşebilir

Üretimin bir gerçekliği, insan aklının karmaşık bulduğu hesaplamaların birçoğunun, bir otomasyon makinesi için anında gerçekleşebilmesidir. İnsanlar otomasyonun birçok işçinin yerini alacağına inanıyor olsa da, tarih boyunca olduğu gibi, bu değişimin sadece yeni rollere geçecekleri anlamına geleceğini umuyoruz. Bu, endüstri tarihi boyunca yaşanmıştır ve genellikle uzun vadede daha yüksek ortalama bir yaşam standardıyla sonuçlanır.

Kaynak: www.forbes.com / Yazar: Arnie Gordon / Çeviri: Amin Taba. M.

İletişim

  • Adres: Keyap Çarşı E2 Blok No:83/B
    Yukarı Dudullu/Ümraniye-İstanbul
  • Email: info@geotekotomasyon.com.tr
  • Tel: +90 216 364 95 60 (Pbx)
  • Faks: +90 216 364 72 25

Referanslar